Biblioteka

Nauczyciele bibliotekarze:

mgr Krystyna Grzyb

mgr Marcelina Martyn


W ROKU SZKOLNYM 2019/2020

BIBLIOTEKA SZKOLNA ZAPRASZA

BUDYNEK OS. WŁÓKNIARZY 10
od poniedziałku do czwartku w godz. od 8.00 do 14.00
w piątek
w godz. od 8.00 do 13.00
mgr Krystyna Grzyb
mgr Marcelina Ulińska

BUDYNEK UL. BRZEŻNA 48
w środę
w godz. od 8.00 do 11.00
w czwartek
w godz. od 8.00 do 14.00
w piątek
w godz. od 8.00 do 14.30
mgr Marcelina Ulińska


Noworoczną edycję Klubu Książki rozpoczęliśmy od podróży na mroźną Alaskę z powieścią Kristin Hannah „Wielka samotność”. Choć za naszymi oknami na próżno szukać zimy, to dzięki żywym i szczegółowym opisom dzikiej przyrody, mogliśmy z łatwością wczuć się w mroźny klimat książki. Opowiada ona przede wszystkim o  zmaganiu się człowieka z dziką naturą, ale nie tylko tą za drzwiami bezpiecznej chaty ale i tą wewnątrz. Polecamy tą książkę wszystkim, którzy lubią połączenie powieści obyczajowej, romansu i kryminału. Autorka niewątpliwie podbiła nasze serca, chętnie więc sięgniemy po inne pozycje z jej dorobku.


Już dzisiaj zapraszamy na kolejne spotkanie Klubu Książki, które odbędzie się 27 lutego. Tym razem ruszymy w magiczną podróż z „Czarnoksiężnikiem z Archipelagu”.PASOWANIE NA CZYTELNIKA

29  i 30 października w bibliotece szkolnej miało miejsce spotkanie uczniów klas pierwszych z książką. Na zajęciach dzieci zostały zapoznane z regulaminem biblioteki, zasadami wypożyczeń i zwrotów oraz ze zbiorami bibliotecznymi.

Uczniowie klas pierwszych sprawdzili swoją wiedzę z zakresu znajomości bajek dla dzieci, wysłuchali próśb książek i otrzymali karty biblioteczne, które wręczyła im sama Królowa Książek. Pierwszoklasiści wymówili słowa przysięgi „przyjaciela książki” i tym samym dołączyli do grona czytelników biblioteki szkolnej. Cała impreza została przygotowana i poprowadzona przez uczniów klasy VIIIc, Panią Marcelinę Ulińską i Panią Krystynę Grzyb.


W październiku i listopadzie w bibliotece szkolnej (os. Włókniarzy oraz ul. Brzeżna) odbyły się lekcje biblioteczne dla uczniów klas pierwszych. Na zajęciach dzieci zostały zapoznane z regulaminem biblioteki, zasadami wypożyczeń i zwrotów oraz z dostępnymi zbiorami bibliotecznymi. Pierwszoklasiści wymówili słowa przysięgi „przyjaciela książki”, zostały im wręczone karty biblioteczne i po raz pierwszy wypożyczyli książki. Tym samym dołączyli do grona czytelników biblioteki szkolnej.
Serdecznie gratulujemy i zapraszamy jak najczęściej !


W listopadzie nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu czytelniczo-plastycznego pt. „Z legendą przez Polskę”, zorganizowanego przez bibliotekę szkolną. Konkurs zaadresowany był do uczniów klas II SP. Zadanie konkursowe polegało na stworzeniu ilustracji do wybranej polskiej legendy. Najwięcej prac przedstawiało legendę „O smoku ze smoczej jamy” oraz  „O Lechu, Czechu i Rusie”, pojawiały się też mniej znane legendy jak „O złotej kaczce” , „O Popielu i Mysiej Wieży” i  „Bazyliszek”.


Spośród prac, które wpłynęły na konkurs, wyłonione zostało:

I miejsce – Laura Marzec

II miejsce – Adam Sopiarz

III miejsce – Sara Borowczyk

wyróżnienia otrzymali: Kuba Suchecki-Ćmak, Oliwier Kotiuszko i Filip Zając.

Prace uczestników konkursu wyeksponowane zostały na parterze na gazetce ściennej.

Wszystkim biorącym udział serdecznie gratulujemy !


8.06.2018r. w naszej szkole odbyła się NOC BIBLIOTEK. Do ogólnopolskiej akcji, która była organizowana w naszej szkole po raz pierwszy, zostali zaproszeni uczniowie klas III. Ponieważ chętnych było bardzo dużo, zostały wybrane te dzieci, które są stałymi czytelnikami naszej biblioteki i chętnie angażują się w różnorodne akcje oraz konkursy przez nas organizowane.

Równo o godzinie 17:00 zostało zainaugurowane nasze spotkanie. Na środku biblioteki ustawiono koło z wygodnych poduszek, na których siedząc dzieci wzięły udział w grach integracyjnych, pomagających lepiej się poznać i przełamać nieśmiałość. Następnie dzieci zostały zaproszone na projekcję filmu „Tarapaty”. Po filmie nastąpił czas na poczęstunek w postaci smacznej pizzy. Kiedy już wszyscy najedli się do syta, postanowiliśmy rozruszać nasze ciała i umysły. Na początku dzieci musiały przyporządkować słownictwo do odpowiedniego gatunku filmowego, następnie wcieliły się w detektywów i szukały złodzieja dzieł sztuki oraz rozwiązywały krzyżówkę. Potem zaprosiłyśmy wszystkich do zabaw ruchowych. Po nich nastąpił czas na głośne czytanie książki „Czy wojna jest dla dziewczyn?” Pawła Baręsowicza. Po lekturze przystąpiliśmy do dyskusji na temat usłyszanej treści. Na sam koniec poprosiłyśmy dzieci o zilustrowanie jednej wybranej przygody, albo bohaterów filmu „Tarapaty” albo książki.

 

Kiedy wybiła godzina 21:00 i po uczestników zaczęli przychodzić rodzice, każde z dzieci otrzymało pamiątkowy dyplom i drobne upominki.

Była to nasza pierwsza Noc Bibliotek ale na pewno nie ostatnia.


Z radością informujemy naszych czytelników, iż księgozbiór biblioteki wzbogacił się o następujące pozycje:

  • Zajączki to siostry Zajączkowskie, Patrycja i Magda, tak pieszczotliwie nazywane przez tatę. A kiedy pewnego dnia zepsuła się kosiarka, niespodziewanie na podwórku Zajączkowskich pojawił się Borys – kuc szetlandzki, którego tata kupił, by już nie trzeba było strzyc trawy. I w ten sposób dziewczynki zyskały nowego przyjaciela,
    z którym nie będą chciały się rozstać, a on chętnie będzie im towarzyszył na każdym kroku – do szkoły, na zakupy, a nawet na grzyby.
  • Kacper i Staś to dwaj bracia, którym książki służą do wszystkiego, tylko nie do czytania… Układają z nich tunele, konstruują forty i mury obronne, budują wieże. Pewnego razu podczas zabawy z jednej z książek wychodzi Skrzat Literka i nagle – kiedy chłopcy chcą się z nim zaprzyjaźnić – okazuje się, że nieczytanie wiąże się z poważnymi problemami… Nowy przyjaciel wprowadza braci w świat wyobraźni i pokazuje, jakie skarby można ukryć za zwykłymi literkami. Historia, która porwie serce niejednego czytelnika, napełniając je pozytywną energią i chęcią do działania.
  • Dwie przyjaciółki: Ida i Julka, zwariowana siostra Pola, niespodziewana przeprowadzka do innego kraju
    i wielka pasja- konie. Zabawna, wciągająca powieść Magdaleny Zarębskiej z pięknymi ilustracjami Artura Gołębiowskiego. W bibliotece szkolnej znalazły się także dalsze części przygód Idy: „Ida i Filip, przyjaciel koni” oraz „Ida i konie z Zielonej Wyspy”. Wszystkie książki zostały zakupione podczas spotkania autorskiego
    z panią Małgorzatą Zarębską zorganizowanego przez MBP w Bielawie. Każdy egzemplarz opatrzony jest autografem autorki.

ZAPRASZAMY DO BIBLIOTEKI I ZACHĘCAMY DO CZYTANIA 


24 kwietnia obchodziliśmy Światowy Dzień Książki. Z tej okazji biblioteka szkolna przygotowała audycję poprowadzoną przez klasę 5 c, dzięki której nasi uczniowie mogli dowiedzieć się więcej o tym święcie. Przeprowadzone zostały także cztery konkursy, których rozstrzygnięcie nastąpiło w piątek 26 kwietnia.

W konkursie poświęconym znajomości baśni Andersena miejsce pierwsze zajęła Olivia Deluga (kl. Ia), drugie Amelia Łękawska (kl. Ia) a trzecie Natasza Oleksak (kl. Ic). W konkursie poświęconym bajką Charlesa Perraultt pierwsze miejsce zajął Michał Soklaski, drugie Wiktoria Gryś i Julia Gładysz a trzecie Marcin Danielczak (wszyscy z klasy 2a). Natomiast konkurs poświęcony życiu i twórczości Astrid Lindgren wygrała Magdalena Balon (kl. IIId). Drugie miejsce zajęła Agata Machała (IIIc) a trzecie Jessica Wodecka (kl. III d).
Najlepszymi znawczyniami polskich pisarzy, które bezbłędnie rozpoznały ich karykatury zostały Tatiana Zawrotniak i Daria Jaźwińska z klasy VII b.
Wszystkim, którzy wraz z biblioteką szkolną przyłączyli się do obchodów Światowego Dnia Książki serdecznie dziękujemy i zapraszamy do wspólnej zabawy już za rok !