e-Twinning

Projekt „Let me tell you about my country”  w ramach programu e-Twinning to kontynuacja współpracy z uczniami z czeskiej szkoły z Kostelca nad Orlicą – miasta partnerskiego Bielawy. Głównym celem projektu jest rozwijanie kluczowych kompetencji językowych uczniów oraz poznanie Polski i Czech – kultury, historii, geografii itp. obu tych krajów.

W ramach realizacji projektu, uczniowie opisali siebie w języku angielskim, aby przedstawić się nowym kolegom z Czech. Otrzymali podobne opisy od swoich kolegów i koleżanek. Wszystkie prace zamieszczone zostały na specjalnej platformie Twinspace. Dzięki temu uczestnicy mogli nawzajem się poznać i dowiedzieć się, co maja ze sobą wspólnego.

Ponadto oba zespoły przygotowały informacje na temat tego, co wiedzą o kraju swoich nowych kolegów: uczniowie z Polski o Czechach a czescy o Polsce. Uczniowie bazowali tylko na tym, co wiedzą – nie wyszukiwali żadnych informacji w innych źródłach. Po skończeniu projektu, uczniowie  jeszcze raz wykonają to zadanie, bazując na wiedzy, którą zdobyli przy realizacji projektu. 

Drugim zadaniem realizowanym w ramach projektu eTwinning były symbole narodowe. Uczniowie z Polski opisali symbole narodowe swojego kraju oraz nagrali film o tym, jak Polska odzyskała niepodległość oraz w jaki sposób obchodzimy Święto 11 listopada. Uczniowie z Czech zamieścili informacje o swoich symbolach narodowych.

W grudniu uczestnicy z Czech i Polski przygotowali kartki bożonarodzeniowe z życzeniami po angielsku oraz opis zwyczajów świątecznych w swoim kraju. Obie grupy miały okazję, aby porównać polskie i czeskie tradycje świąteczne.

Zadanie 4 polegało na wykonaniu kalendarza polskich i czeskich świąt. Uczniowie przedstawili typowe dla ich kraju ważne dni i uroczystości, opisali w jaki sposób obchodzi się te dni, co się wtedy je itp. W marcu wysłaliśmy do naszych czeskich Kolegów i Koleżanek kartki wielkanocne ze słodkim upominkiem. Ponadto obie grupy – czeska i polska, opisały najważniejsze tradycje wielkanocne w swoim kraju. W ostatnich dwóch zadaniach uczniowie przedstawili najważniejsze informacje dotyczące geografii Polski (góry, rzeki, jeziora, miasta, parki narodowe itp.) oraz opisali ciekawe miejsca w Polsce, które warto odwiedzić podczas wakacji.

 Projekt będzie kontynuowany w przyszłym roku szkolnym.

W bieżącym roku szkolnym grupa uczniów wraz z opiekunami panią Edytą Osuch i panią Magdaleną Pietrowską kontynuują realizację projektu

LET ME TELL YOU ABOUT MY COUNTRY (POZWÓL, ŻE OPOWIEM CI O MOIM KRAJU) w ramach programu eTwinning.

Celem nadrzędnym projektu jest nawiązanie współpracy z uczniami z Kostelca nad Orlicą (Czechy)-miasta partnerskiego Bielawy, zawiązanie przyjaźni z rówieśnikami z innego kraju i rozwijanie kluczowych sprawności z języka angielskiego. Projekt ma na celu wymianę informacji uczestników projektu o kraju, w którym mieszkają. Oznacza to, iż uczniowie z naszej szkoły realizują określone zadania projektu  i otrzymują te same zadania zrealizowane przez kolegów i koleżanki z Czech.

Pierwsze zadanie dotyczyło historii Polski i Czech. Uczniowie z obu krajów przygotowali spis najważniejszych historycznych wydarzeń ze swojego kraju. Ponadto opisali. Kolejne zadanie polegało na opisaniu słynnych Polaków i Czechów. Uczniowie opisali postacie historyczne, polityków oraz ludzi ze świata kultury i sportu. W grudniu obie grupy wymieniły się informacjami na temat muzyki i najpopularniejszych w ich krajach piosenek. Tradycyjnie wykonali kartki świąteczne, napisali życzenia i wysłali wszystko pocztą tradycyjną.